Skip to content
Menu

Nie bój się nauki online!

Wielu uczniów niechętnie podchodzi się nauki online,  a szkoda, bo taka forma nauki niczym nie różni się od standardowej lekcji, a może okazać się bardzo wygodna. Jedyną różnicą okazuje się być dzielący nas ekran. 

Argumenty PRO:

  • ty  decydujesz o wyborze lektora: nie musi to już być germanista mieszkający 2 ulice dalej, może to być twój wymarzony nauczyciel nawet z drugiego krańca świata
  • oszczędność czasu: przelicz, ile czasu ucieka ci podczas wyszykowania się, przejazdu do nauczyciela oraz powrotu do domu.
  • elastyczność: bierzesz udział w zajęciach z każdego miejsca na świecie, wystarczy ci komputer/telefon z dostępem do dysku google z materiałami i internet.
  • przeprowadzka? Nie ma problemu – masz możliwość kontynuacji zajęć nawet w przypadku zmiany miejsca zamieszkania czy studiowania 
  • wygoda- wszystkie materiały masz w jednym  miejscu ze stałym dostępem do pdf-ów, linków z filmami lub ćwiczeniami (nie szukasz już jednej wśród tysiąca kserówek)
  • ekologia – oszczędność papieru, chociaż, jeśli wolisz mieć coś w formie papierowej, to zawsze masz możliwość wydruku. 

Argumenty CONTRA:

  • obawa przed pracą na platformie – dobry nauczyciel przeprowadzi cię przez tajniki pracy platformy, na której będzie pracował, pokaże ci jej funkcje i zadba o to, abyś ty również mógł wykonywać ćwiczenia, a nie tylko biernie słuchał wykładu nauczyciela, np. udostępni ci ekran, da możliwość robienia annotacji, pozwoli na kontrolę nad myszką, umożliwi wysłuchanie tekstu czy obejrzenie filmu z YouTube, a w przypadku pracy w małej grupie podzieli was na pokoje, w których będziecie mogli przeprowadzić ćwiczenia konwersacyjne. Na pewno zaproponuje również platformę alternatywną, gdyby z pewnych przyczyn praca na platformie głównej nie była możliwa.
  • problemy techniczno – sprzętowe, np.  problemy z dźwiękiem lub  obrazem. Przed pierwszą lekcją nauczyciel upewni się, czy słyszycie i widzicie się prawidłowo, sprawdzi ustawienia kamery (wystarczy wbudowana) i mikrofonu.
  • problemy z internetem – mogą wystąpić, jeśli dysponujemy zbyt niską prędkością internetu. Aby to wiedzieć, wykonaj test prędkości internetu na speedtest.net i sprawdź, czy upload jest odpowiednio wysoki (najlepiej, gdyby miał 10Mbps). W miarę możliwości korzystaj z internetu przez kabel oraz z wyszukiwarki chrom. 

Pamiętaj jednak, że problemy techniczne zdarzają się również na lekcjach stacjonarnych: czasem nie ma prądu, aplikacja nie działa, a uczniowie podczas gier planszowych potrafią generować hałas zamiast ćwiczyć w skupieniu. 

Podsumowując wracam więc do tytułu: Nie bój się nauki online! W przeważającej  części to od ciebie zależy, ile z lekcji skorzystasz.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *