Skip to content
Menu

Wybierasz się do Berlina? Zobacz, czego nie możesz pominąć…

Berlin jest położony tak blisko Polski, że aż szkoda przynajmniej raz w życiu go nie odwiedzić. Wystarczą ci na to 2-4 dni w zależności od tego, do ilu atrakcji chcesz wykupić bilety wstępu, a zabytków i muzeów w Berlinie jest naprawdę bardzo dużo. Przemyśl dobrze, do których atrakcji chcesz wejść i zarezerwuj bilety online (np. na wjazd na wieżę telewizyjną, zwiedzanie Reichstagu, wejście do kompleksu muzeów: Museuminsel czas oczekiwania może wynosić ok. 3 godzin). Kupując bilet online zaoszczędzisz sporo czasu. Nastaw się na to, że do niektórych miejsc w Berlinie szybciej dotrzesz komunikacją miejską. Poruszanie się metrem i autobusem jest bardzo wygodne, niemniej jednak miasto to jest bardzo przyjazne rowerzystom i osobom poruszającym się na hulajnogach elektrycznych.

DZIEŃ PIERWSZY

Przespaceruj się najbardziej reprezentacyjną ulicą wschodniej części Berlina aleją Pod Lipami (niem. Unter den Linden), na końcu której znajduje się Brama Brandenburska (niem. Brandenburger Tor). Spacerując wokół tego zabytku poczujesz atmosferę miasta, na którą składa się doskonale zrównoważone połączenie historii i miejsc pamięci z nowoczesną, wielkomiejską architekturą z dużą ilością szkła. Zdziwi cię, że w centrum miasta jest tak dużo terenów zielonych, ogrodów i parków. W pobliżu Bramy Brandenburskiej znajduje się budynek Reichstagu. Wybudowano go w stylu włoskiego renesansu, a na jego portalu widnieje napis: “Dem deutschen Volke” (Dla narodu niemieckiego). Po zjednoczeniu Niemiec i ogłoszeniu Berlina stolicą dobudowano spektakularną szklaną kopułę w zupełnie innym stylu. Niedaleko znajdziesz Urząd Kanclerza Federalnego (niem. Kanzleramt). Ogromne wrażenie w tej okolicy robi Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, na który składa się 2711 bloków różnej wysokości i podziemne muzeum.

DZIEŃ DRUGI:

Zacznij zwiedzanie od Placu Aleksandra (niem. Alexanderplatz) znanego jako Alex, na którym znajdziesz symboliczny zegar Urania pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata (niem. Weltzeituhr). Zaraz obok stoi Berlińska Wieża Telewizyjna (niem. Berliner Fernsehturm), której wysokość sięga 365 metrów, a na wysokości 207 m znajduje się pierścień obrotowy z przeszkloną kulą, na którą można wjechać i podziwiać panoramę miasta z lotu ptaka. Możesz kupić też bilet łączony z miejscem przy stoliku w obrotowej restauracji Sphere lub pokazem multimedialnym Berlin’s Odysssey, podczas którego w okularach VR poznasz początek historii Berlina i zobaczysz, jak to miasto zmieniało się z upływem wieków.

Potem przespaceruj się zielonym skwerem wzdłuż Sprewy. Zajrzyj obowiązkowo do okazałej Katedry Berlińskiej (niem. Berliner Dom). Budowla w stylu neobarokowym pełniła niegdyś funkcję głównego kościoła pruskiego protestantyzmu oraz kościoła nadwornego i zabytkowego dynastii Hohenzollernów. Bogato zdobione wnętrze robi wrażenie, ale największą uwagę zwracają organy Sauera oraz ogromne nagrobki królewskie.

Po południu warto zaplanować przejażdżkę lub spacer do miejsc związanych z historią powstania i zburzenia Muru Berlińskiego, który przez 28 lat dzielił nie tylko miasto, lecz całe także całe rodziny. Warto przejść się wzdłuż East Site Gallery. Jest to galeria-pomnik, który miał stać się symbolem wolności stworzonym przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1316 m. To tu możesz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy legendarnym pocałunku L. Breżniewa i E. Honeckera. Jeśli w trakcie zwiedzania Berlina znajdziesz się na ulicy Friedrichstraße, dotrzesz zapewne do Checkpoint Charlie, które w okresie zimnej wojny było jednym z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim. Możesz też wstąpić do Muzeum Muru Berlińskiego (niem. Mauermuseum)

DZIEŃ TRZECI:

Jeśli lubisz zwiedzać pałace i rezydencje królewskie, to poruszając się autobusem lub metrem w kilka minut od centrum dotrzesz do Pałacu Charlottenburg (niem. Schloss Charlottenburg). My udaliśmy się tam wczesnym rankiem, aby przed zwiedzaniem samego pałacu móc jeszcze pospacerować po ogólnie dostępnym ogromnym kompleksie parkowym, aby ostatecznie dotrzeć do ogrodów zaprojektowanych w stylu francuskim. Pałac był prezentem pierwszego króla Prus Fryderyka I dla jego żony Sophie- Charlotte i miał służyć za rezydencję letnią i pałac rozrywek. Niestety zmarła ona już w 1713 r. i nie zdążyła zobaczyć ani pałacu, ani parku w jego teraźniejszej formie.

Będąc w części zachodniej Berlina trzeba przejść się ulicą Kurfürstendamm, zwaną po prostu Ku’damm, która w latach 90. była centrum eleganckiego świata z licznymi butikami i salonami. Teraz jest tu znacznie spokojniej, ale jeśli chcesz poczuć smak eksluzywnych zakupów w naprawdę eleganckim miejscu udaj się do KaDeWe (skrót pochodzi od: Kaufhaus des Westens), czyli do największego w Europie ośmiopiętrowego domu towarowego o łącznej powierzchni 60 000 m². Z zewnątrz zauważysz całkiem zwyczajny budynek, ale będąc w środku atmosferę tego miejsca można opisać jednym słowem: luksus.

Na deser zostaje nam jeszcze perełka, jaką jest Wyspa Muzeów (niem. Museuminsel) – jeden z największych kompleksów muzealnych świata składający się z 5 muzeów, do których możesz kupić łączony bilet wstępu lub zwiedzić jedną wybraną wystawę. Bilety warto zakupić online, ponieważ pierwszego dnia czas oczekiwania na wejście wynosił 3 godziny. Możesz też zakupić bilet w kasie na następny dzień na konkretną godzinę. Wyspa Muzeów to przede wszystkim eksponaty archeologiczne i zbiory hellenistycznej i rzymskiej sztuki starożytnej, sztuki islamskiej i przednioazjatyckiej. Nam zależało najbardziej na zwiedzaniu Muzeum Pergamonu (niem. Pergamonmuseum), gdzie największe wrażenie robią: Brama Ischtar z Babilonu, Wielki Ołtarz z Pergamonu (niestety nie można go obejrzeć z powodu prac konserwacyjnych zaplanowanych do 2023 r.), Brama Targowa z Miletu, Pokój z Aleppo (Syria), Fasada pałacu Mszatta i Mihrab z Kaszanu. Jeśli zależy Ci na zobaczeniu popiersia Nefretete, zarezerwuj bilet do Nowego Muzeum (niem. Neues Museum). Warto podkreślić, że Wyspę Muzeów zwiedzasz z audioprzewodnikiem w języku polskim.

Do zwiedzania jest oczywiście dużo, dużo więcej, wystarczy, że dostosujesz plan poznawania miasta do swoich oczekiwań i potrzeb. Daj sobie tylko czas na to, aby na spokojnie poczuć atmosferę Berlina: miasta wielu kultur, nowoczesnego, otwartego na nowe, ale nie odcinającego się od przeszłości.

Jeśli wybierasz się Niemiec na dłużej i potrzebujesz tłumaczenia dokumentów albo chcesz przygotować się językowo do pobytu w Niemczech, możesz zlecić mi tłumaczenie poświadczone lub umówić się na zajęcia językowe.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *